طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


₪ مجله فی فا ₪
₪ مجله فی فا ₪
کدام ستاره‌های ورزشی نقش خودشان را در سینما و تلویزیون بازی کردند؟

ابعاد مختلف زندگی علی پروین سوژه ای است که همین امروز هم علی‌رغم کم شدن محبوبیت علی پروین، باز هم بخت گرفتن گیشه را در بازار فیلم‌های سوپرمارکتی دارد، اما این فیلم به علت مطالبه....
تا به حال فیلم‌های متعددی براساس شخصیت‌های ورزشی در فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی تهیه شده یا تصمیم به تهیه آن گرفته شده است. البته فیلم‌های زیادی هم وجود داشته که طی آن یک شخصیت ورزشی به شکل مستقیم یا غیر‌مستقیم نقش خود را بازی کرده است. فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی زیادی در این زمینه وجود دارد.
قبل از اینکه به فیلم‌ها و سریال‌های مورد اشاره نگاهی بیاندازیم،‌یاد‌آور می‌شویم که از اهالی ورزش افرادی چون عزیز‌ اصلی، امامعلی حبیبی، حبیب‌الله بلور، حسین ملاقاسمی، سعید‌راد، علیرضا لرستانی، سعید سلطانی‌فر، حامد حدادی، سلمان حسام‌ غلامرضا فتح‌آبادی، مجید سبزی، سید‌مهدی حیدری، احمد‌رضا عابد‌زاده، جواد زرینچه، علی پروین، ‌حمید استیلی، خداداد عزیزی، علی انصاریان و... در سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی بازی کرده‌اند، اما در این مجال به فیلم‌هایی می‌پردازیم که افراد ورزشی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم نقش خود را در آن بازی کرده‌اند و یا براساس زندگی‌نامه‌شان فیلمی ساخته شده است.
 
ببر مازندران
امامعلی حبیبی
که در کشتی آزاد قهرمان جهان بود، در سال 1347 در فیلمی از ساموئل خاچیکیان به نام «ببر مازندران» که برداشتی از زندگی خود او بود به ایفای نقش پرداخت. جالب است بدانید که حبیبی در این زمان نماینده مجلس هم بود.
 
جهان پهلوان تختی
بارها دعوت برادران یاسمی، ساموئل خاچیکیان و سعید مطلبی را برای بازی در نقش خودش رد کرد. علی حاتمی از سال 1365 درصدد ساخت فیلمی براساس زندگی او بود. فیلم با پیدا کردن چهره مشابه تختی، یعنی خسرو نظافت دوست از سال 74 کلید خورد. حاتمی اما در میانه راه درگذشت و سال‌ها بعد بهروز افخمی مسئولیت ادامه ساخت فیلم را برعهده گرفت. به نظر می‌رسد ساخته افخمی با آنچه مرحوم علی حاتمی دراندیشه به تصویر کشیدن آن بود، متفاوت بوده است.
 
سرطلایی
سعید مطلبی
از همایون بهزادی خواست تا بر اساس زندگی او فیلم بسازد، اما بهزادی نپذیرفت. با این حال فیلم سرطلایی ساخته شد، اما متفاوت. این در حالی بود که همان بهزادی هم در این فیلم هیچ‌گونه حضوری نداشت.
 
جام آسیایی
مستند جام آسیایی را هژیر داریوش درباره قهرمانی ایران در جام‌ملت‌های 1968 به شکل حماسی ساخت، به ‌گونه‌ای که بازیکنان تیم‌ملی در این فیلم نقش‌آفرینان حماسه‌ای ملی بودند.
 
خط پایان
فیلمی ورزشی که براساس زندگی یک دوچرخه‌سوار ساخته شد. استاد عطاءا... بهمنش، سلطان گزارشگران تاریخ ورزش نقش خود را در این فیلم به درستی ایفا کرد. او دراین فیلم، مسابقات دوچرخه‌سواری قهرمانی بازی‌های آسیایی 1974 تهران را گزارش می‌کند.
 
فوتبالیست‌ها
در این فیلم که ساخته مجید ثففی است، بازیکنان تیم پرسپولیس نقش خود را ایفا می‌کنند علی پروین سرمربی، حمید استیلی و محمد برزگر، بازیکنان تیمی هستند که اتفاقاتی پیرامون آن در فیلم رخ می‌دهد.
 
ازدواج غیابی
احمدرضا عابدزاده
در سال 78-79 روی پرده نقره‌ای رفت و نقش مقابل ایمان ساکی گوینده سابق اخبار را برعهده گرفت. اما ازدواج غیابی و مجموعه عوامل آن با احمدرضا عابدزاده دچار مشکل شده و ناچار شدند فصل پایانی فیلم را بدون حضور او ساخته و روانه گیشه کنند.
 
به سوی افتخار
سریال متوسطی که در سال 77 ساخته شد. در این سریال «سیروس مقدم» در ابتدای کار ساختن سریال برای تلویزیون بود. سوژه تکراری عیاران و طراران (!) و خوب‌ها و بدها. در به سوی افتخار، چهار فوتبالیست قدیمی، نقش خودشان را بازی کردند، هرچند جملگی‌ها آنها در این زمان بالای 40 سال داشتند. این چهار نفر سیدی مهدی حیدری، محمود معمار، غلامرضا فتح‌آبادی و مرحوم مجید سبزی بودند که با نام «جواد سبزی» در سریال نقش اول را ایفا می‌کرد.
 
زیر آسمان شهر
پژمان جمشیدی
به علت دوستی با چند نفر از دست‌اندکاران سینما وتلویزیون مثل مهران غفوریان و برادران قاسم‌خانی تجربه‌بازی در چند پروژه ‌هنری مثل سریال 90 قسمتی زیر آسمان شهر را دارد. آخرین حضور جمشیدی در یکی از سکانس‌های سریال ساختمان پزشکان بوده که نقش خود را ایفا کرده است.
 
نقطه‌چین
در سریال تلویزیونی نقطه‌چین در سال 83 علی انصاریان نقش فوتبالیستی را بازی می‌کرد که به علت ارتباط با رضا شفیعی‌جم، چاق‌ و فربه شده بود. انصاریان هم نقش خود را در این سریال بازی کرد.
 
مثلث آبی
جواد زرینچه
در این فلم با محمد صالح علا همبازی بود. آخرین فیلمی که صالح علا به صورت جدی در آن به ایفای نقش پرداخته است. البته او در شوکران بهروز افخمی هم نقش کوتاهی را برعهده داشت.
 
سلطان
مجید توکلی،
فیلم سلطان را از یک‌سال‌ونیم قبل بر مبنای زندگی علی پروین نوشته و کارگردانی کرد. ابعاد مختلف زندگی علی پروین سوژه ای است که همین امروز هم علی‌رغم کم شدن محبوبیت علی پروین، باز هم بخت گرفتن گیشه را در بازار فیلم‌های سوپرمارکتی دارد، اما این فیلم به علت مطالبه سهم 100 میلیون تومانی علی پروین آنچنان که می‌د‌انید فعلاً وضعیت مبهمی دارد.
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات