طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


₪ مجله فی فا ₪
₪ مجله فی فا ₪
 در دهه 1380 مجموعه‌های نوروزی مانند «شب دهم» اشک بینندگان را درآوردند و سریال‌هایی چون «مرد هزار چهره» خنده بر لبان تماشاگران نشاندند.

برنامه‌های نوروزی دهه هفتاد بیشتر در قالب جنگ‌های طنز روی آنتن می‌رفت و موفقیت بالایی در میان تماشاگران به دست آورده بود. از ابتدای دهه 80 با همزمانی ماه محرم و نوروز  حال و هوای این مجموعه‌ها تغییر پیدا کرد و این زمانی بود که حسن فتحی با «شب دهم» از راه رسید.

در حالی که نبض تپنده برنامه‌های نوروزی پیش از این در دستان کمدین‌هایی چون مهران مدیری و گروه برنامه «ساعت خوش» بود این بار مجموعه‌ای جدی و البته تراژیک آغازگر مجموعه‌‌های نوروزی دهه 80 شد.

شب دهم و اشک‌ها و لبخندها
حسن فتحی که با مجموعه «پهلوانان نمی‌میرند» در تلویزیون شناخته شده بود با «شب دهم» اتفاقی مهم در مجموعه‌سازی مناسبتی رقم زد. دقت نظر او در داستان‌پردازی و ساختار و ترکیب واقعیت‌های تاریخی به همراه جریانی عاشقانه بستری قوی برای جذب تماشاگران به وجود آورد.

بعد از گذشت 10 سال هنوز این مجموعه فتحی محبوب است و به عنوان یکی از با کیفیت‌ترین مجموعه‌های مناسبتی از آن یاد می‌شود.

فتحی «اشک‌ها و لبخند‌ها» را برای پخش در نوروز 1388 ساخته بود، اما مسائلی که به درستی روشن نشد چیست و شنیده می‌شد حذفیات اعمال شده روی مجموعه است موجب شد این کار در روزهای عید پخش نشود و بلافاصله بعد از نوروز روی آنتن شبکه اول سیما برود تا هرچه کمتر تماشاگر داشته باشد.

مرد هزار چهره و مرد دو هزار چهره
مهران مدیری به فاصله کوتاهی پس از فارغ شدن از ساخت مجموعه‌های 90 شبی سراغ تولید سریال نوروزی آمد و دو کار موفق «مرد هزار چهره» و «مرد دو هزار چهره» حاصل کار او با گروه همیشگی‌اش است.

کمدی موقعیت و شوخی با شغل‌های مختلف و طعنه به اهالی ادب و هنر و فوتبالیست‌ها و شوخی با پدرخوانده همگی موجب خنده تماشاگران این دو مجموعه شد؛ تماشاگرانی که در سال‌های بعد هرچه انتظار کشیدند با مجموعه مناسبتی جدیدی از مدیری روبرو نشدند.

خوش رکاب و خوش غیرت
علی شاه‌حاتمی «خوش رکاب» را برای پخش در نوروز 1383 ساخت و عزتی و آتقی محبوبیت بالایی در میان تماشاگران به دست آوردند تا حدی که سال بعد از آن نیز شاه‌حاتمی ادامه این مجموعه را برای نوروز 1384 ساخت.

موسیقی این مجموعه همچنان از گوشه و کنار شنیده می‌شود و پخش آن برای علاقه‌مندان به این دو سریال جذابیت بالایی دارد. جنس شوخی‌ها و بازی‌ها و کمدی این مجموعه تفاوت زیادی با شوخی‌های مجموعه‌های طنز رایج داشت و همین موجب توجه خاص‌تر بینندگان به این کار شده بود.

وفا
محمدحسین لطیفی که از نیمه دهه 80 به کارگردانی محبوب در تلویزیون تبدیل شده بود و کارهای پرهزینه می‌ساخت، «وفا» را در قالب کاری نسبتاً پرخرج تولید کرد. داستان متفاوت این مجموعه و گروه بازیگران قوی همگی «وفا» را به کار محبوب و پرطرفدار در نوروز 1385 تبدیل کرد.

ترش و شیرین
رضا عطاران با «ترش و شیرین» شب‌های پرخنده‌ای را برای خانواده‌ها به همراه آورد. شب‌های نوروز 1386 با ماجراهای نصرت خانم و دختر و پسر و دامادش و شوخی‌های کلامی عطاران دلچسب بود.

این کارگردان یکی از بهترین آثار کمدی خود را به واسطه تولید «ترش و شیرین» به مخاطبان ارائه کرد تا جایی که سال‌های بعد حسرت تکرار نشدن تولید مجموعه طنزی با آن کیفیت از سوی مخاطبان شنیده می‌شد.

پیامک از دیار باقی

همچنان «پیامک از دیار باقی» یکی از مجموعه‌های مناسبتی موفق سیروس مقدم است. داستان‌های تو در توی این مجموعه و اتفاق‌های دور از انتظار آن تماشاگران را در نوروز 87 پای شبکه اول سیما نشاند.

نام مجموعه

نام کارگردان

سال پخش، شبکه، ژانر

بازیگران

خلاصه داستان

شب دهم

حسن فتحی

1380، شبکه اول، تاریخی

حسین یاری، کتایون ریاحی، ثریا قاسمی و پرویز پورحسینی

خانواده‌ای قجری و دست شسته از همه حوادث بیرون خانه خلوت گزیده و به خاطرات ایام اقتدار قجر دلخوش کرده‌اند. مرد جوان شروری در پی یک شکست، لاعلاج به سرقت از این خانه می‌آید. آنجا توطئه‌ای در کمین اوست و عشقی جانسوز که در پیش است و شرطی که انجام آن شیربهای این عشق است. شرط اجرای ده شب تعزیه در ده شب اول محرم در ملا عام آن هم زمانی که تعزیه از طرف حکومت غیرقانونی اعلام شده است.

خوش رکاب

علی شاه‌حاتمی

1383، شبکه سه، کمدی

محمد کاسبی، مجید صالحی

راننده کامیونی به نام تقی عشق و علاقه زیادی به کامیون خود دارد به طوری که حتی طاقت دیدن یک خال روی بدنه کامیونش را ندارد. به او اطلاع می‌دهند باید محموله‌ای را با کامیونش به جبهه ببرد. تلاش تقی برای فرار از این موقعیت و همراهی عزت با او ماجراهای طنزی را به وجود می‌آورد.

خوش غیرت

علی شاه‌حاتمی

1384، شبکه سه، کمدی

محمد کاسبی، مجید صالحی، مریم سعادت، امیر نوری، پویا امینی، مونا فرجاد و نفیسه روشن

آتقی و عزت دوباره با یکدیگر همراه می شوند و با کامیون داف خود این بار برای کمک به مردم عراق تصمیم می گیرند تا یک کامیون دارو را حمل کنند. در طول راه و برای رسیدن به کشورعراق این دو نفر به همراه سایر شخصیت های داستان وقایعی را به وجود می آورند

وفا

محمدحسین لطیفی

1385، شبکه سه، سیاسی - اجتماعی

پوریا پورسرخ، هانیه توسلی، فرهاد قائمیان و فرهاد اصلانی

جوان یهودی ایرانی در حین تحصیل در کشور لبنان با دختری مسلمان بنام وفا آشنا می شود که شیفته رفتار و اعتقادات او می شود. پس از برگشت به ایران به علت سوء تفاهمات زندانی شده و ماهها شرایط بازگشت به لبنان را ندارد.

ترش و شیرین

رضا عطاران

1386، شبکه سه، کمدی

حمید لولایی، مریم امیرجلالی، رضا عطاران، رضا شفیعی‌جم، مجید صالحی،‌ آناهیتا همتی، شهره سلطانی، احمد پورفجر، خشایار راد، باقر صحرارودی، پرستو مقدم و‌ عباس محبوب

نصرت خانم زنی متکی به نفس است که پس از مرگ شوهرش کمر همت را بسته و از طریق ترشی فروشی چهار فرزند قد ونیم قدش را به سختی اما آبرومندانه از آب و گل در آورده است . داستان از جایی شروع می‌شود که مهلت خانه اجاره‌ای نصرت خانم به سر آمده و او مجبور است به خانه‌ای دیگر نقل مکان کند، اما این جابجایی باعث بروز ماجراهایی می‌شود که مسیر زندگی نصرت خانم و خانواده‌اش را تغییر می‌دهد.

پیامک از دیار باقی

سیروس مقدم

1387، شبکه اول،‌ کمدی

محمدرضا شریفی نیا، افسانه بایگان، حمید لولایی، رضا شفیعی جم، نادر سلیمانی، بیژن بنفش خواه، محسن قاضی مرادی، شیلا خداداد، سروش گودرزی و حامد کمیلی

یک بازاری طماع و حریص به نام منصور سیم‌خواه در یک کلاهبرداری تصمیم می‌گیرد، برای فرار از دست طلبکاران، با دعوایی ساختگی وانمود کند مرده است. حال او که یک مرده محسوب می‌شود، باید به خاک سپرده شود. بنابراین شخص معتادی را راضی می‌کنند با گرفتن مبلغی به جای او به خاک سپرده شود. اما با لو رفتن هویت معتاد برای طلبکاران، سیم‌خواه ناچار می‌شود خود به طور موقت دفن شود.

مرد هزار چهره

مهران مدیری

1387،‌ شبکه سه، کمدی

مهران مدیری،‌ سیامک انصاری، علیرضا خمسه، پژمان بازغی، سیامک انصاری، رضا فیض نوروزی، اکرم محمدی، اسماعیل سلطانیان، بهاره رهنما، سروش صحت، پرستو گلستانی، نادر سلیمانی و نصرالله رادش

مسعود شصت‌چی ناخواسته در موقعی‌هایی قرار می‌گیرد که مجبور است نقش افرادی غیر از خود که کارمند اداره ثبت احوال است ایفا کند.

مرد دو هزار چهره

مهران مدیری

1388،‌ شبکه سه، کمدی

مهران مدیری،‌ سیامک انصاری، برزو ارجمند، بیژن بنفشه‌خواه، محمدرضا هدایتی، عارف لرستانی،‌ علی لک پوریان و سحر جعفری جوزانی

 

مسعود شصت‌چی به خواست خود در پنج موقعیت مختلف با افراد دیگری از جمله یک خلبان، یک سرمربی فوتبال و مهران مدیری کارگردان اشتباه گرفته می‌شود.

اشک‌ها و لبخندها

حسن فتحی

1388،‌ شبکه اول، کمدی

مهدی هاشمی، گوهر خیراندیش، شهره لرستانی، برزو ارجمند، لیلا اوتادی، هومن برق‌نورد، مهشاد مخبری، کیانوش گرامی، سیدمحسن نقیبیان، سینا رازانی و عباس ظفری

شمسی شالفروش در زندان متوجه می‌شود تنها پسرش خسرو درگیر کارهای خلاف شده‌ است. شمسی از زندان 15 روز مرخصی می‌گیرد تا با پیدا کردن یک دختر مناسب برای ازدواج با پسرش او را به سر و سامان برساند. بعد از آزادی او سراغ برادرش حشمت که سینمادار قدیمی است، می‌رود و دختر او را خواستگاری می‌کند.

طبقه بندی: سینما و تلویزیون، سرگرمی،
برچسب ها: خاطرات مجموعه‌های به یادماندنی نوروز دهه 80+ نوروز دهه 80+ نوروز+ عید+ عید نوروز+ نوروز 1390+ 1390+ 90+ دهه 1380+ 1380+ شب دهم+ مجموعه‌های نوروزی+ سریال+ مرد هزار چهره+ طنز+ حسن فتحی+ مهران مدیری+ ساعت خوش+ اشک‌ها و لبخندها+ پهلوانان نمی‌میرند+ نوروز 1388+ مرد دو هزار چهره+ فوتبالیست‌ها+ خوش رکاب+ خوش غیرت+ علی شاه‌حاتمی+ عزتی و آتقی+ وفا+ محمدحسین لطیفی+ ترش و شیرین+ رضا عطاران+ پیامک از دیار باقی+ حسین یاری+ کتایون ریاحی+ ثریا قاسمی+ پرویز پورحسینی+ محمد کاسبی+ مجید صالحی+ مریم سعادت+ امیر نوری+ پویا امینی+ مونا فرجاد+ نفیسه روشن+ شبکه سه+ شبکه اول+ پوریا پورسرخ+ هانیه توسلی+ فرهاد قائمیان+ فرهاد اصلانی+ حمید لولایی+ مریم امیرجلالی+ رضا شفیعی‌جم+ ‌ آناهیتا همتی+ شهره سلطانی+ احمد پورفجر+ خشایار راد+ باقر صحرارودی+ پرستو مقدم+ ‌ عباس محبوب+ کمدی+ محمدرضا شریفی نیا+ افسانه بایگان+ رضا شفیعی جم+ نادر سلیمانی+ بیژن بنفش خواه+ محسن قاضی مرادی+ شیلا خداداد+ سروش گودرزی+ حامد کمیلی+ ‌ سیامک انصاری+ علیرضا خمسه+ پژمان بازغی+ سیامک انصاری+ رضا فیض نوروزی+ اکرم محمدی+ اسماعیل سلطانیان+ بهاره رهنما+ سروش صحت+ پرستو گلستانی+ نصرالله رادش+ برزو ارجمند+ بیژن بنفشه‌خواه+ محمدرضا هدایتی+ عارف لرستانی+ ‌ علی لک پوریان+ سحر جعفری جوزانی+ مهدی هاشمی+ گوهر خیراندیش+ شهره لرستانی+ لیلا اوتادی+ هومن برق‌نورد+ مهشاد مخبری+ کیانوش گرامی+ سیدمحسن نقیبیان+ سینا رازانی+ عباس ظفری+ سینما+
دنبالک ها: منبع،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات